piątek, 18 grudnia 2015

Kevin sam w domu - książka na podstawie filmu

2/10   

   Gdy tylko zobaczyłam tę pozycję w zapowiedziach, wiedziałam, że będzie moja. W końcu Kevin tak wpisał się w bożonarodzeniową tradycję, że nie można sobie bez niego wyobrazić świąt.  Od teraz mam pewność, że zawsze będzie z nami - nikt nam nie odwoła świąt :)

sobota, 5 grudnia 2015

O króliku, który chce zasnąć - Carl - Johan Forseen Ehrlin



Z pewnością nie jest to zwykła książka. O nie! Do zwykłych książek nie ma instrukcji obsługi. Ponadto nie ma tu zbyt wartkiej akcji, a główny bohater nie przeżywa zapierających dech w piersiach przygód. On po prostu bardzo chce zasnąć.


środa, 2 grudnia 2015

Idą święta, czyli co podarować molowi książkowemu ...

Jak powszechnie wiadomo, książka to zawsze dobry pomysł. Gdy jednak nie jesteśmy pewni co do tytułu czy gatunku literackiego, jaki moglibyśmy podarować jest kilka rzeczy, które książkę mogą zastąpić. Wszak nie samymi książkami mól książkowy żyje. Są jeszcze gadżety okołoksiażkowe. 
Oto kilka podpowiedzi, co można sprawić pożeraczowi książek w prezencie.

niedziela, 29 listopada 2015

Mężczyźni bez kobiet - Haruki Murakami

   8/10
   
   Haruki Murakami jest pisarzem, który u czytelników wywołuje skrajne emocje. Są tacy, którzy nie potrafią zrozumieć na czym polega magia jego książek, są też tacy, którzy z wypiekami na twarzy oczekują każdej kolejnej książki.

czwartek, 5 listopada 2015

Nudzimisie - Rafał Klimczak

  8/10 


   " Daleko stąd, ale nie wiadomo gdzie, zresztą może jest to nawet najzupełniej blisko, ale nikt tam nie był, więc nie wiem na pewno, jest bajkowo piękna i tajemnicza kraina. W tej krainie mieszkają nudzimisie..."
   Tak przynajmniej twierdzi tata pięcioletniego Szymka, bohatera serii książek o małych i sympatycznych stworzonkach, które odnudzają dzieci.

czwartek, 29 października 2015

Boom wydawniczy przed nami, czyli jaką książkę możemy kupić pod choinkę?

   Jak to zwykle bywa w listopadzie na rynek tafia wile nowych (lub wznowionych) książkę. W końcu każdy szuka prezentów gwiazdkowych i wielu z nas w tym celu udaje się do księgarni. Przygotowałam Wam krótki przegląd tego, co ukaże się jeszcze w tym roku.

W listopadzie do księgarń trafią m.in.:

środa, 28 października 2015

Bajki klasyczne po polsku i angielsku

3/10



   Z mężem wpadliśmy na pomysł, żeby kupić Małej bajki dwujęzyczne,. Postawiliśmy na angielski. I na klasyki, baśnie, które wszyscy znają. I tu niestety spotkało nas rozczarowanie.

środa, 14 października 2015

Plaża Babylon - Imogen Edwards - Jones

7/10

   Za oknem co raz bardziej chłodno i pochmurno. Jesień zadomowiła się już na dobre. Będzie coraz bardziej szaro, ponuro i smutno. Jeszcze zatęsknimy za upałami, na które tak niedawno narzekaliśmy. 
   A gdyby tak udać się do jakiegoś kurortu...? Sześciogwiazdkowego kurortu. Na wyspie. Egzotycznej wyspie na końcu świata...
Zapraszam Was na "Plażę Babylon".


środa, 30 września 2015

To miał być post o czym innym, ale Nobel idzie

   Miałam napisać Wam , co sądzę o jednej z książek Imogen Edwards - Jones. I napiszę, ale nie dziś. 

   Dziś o najważniejszej literackiej nagrodzie świata. 
Jak zwykle nie znamy jeszcze dokładnej daty, wiemy tylko, że tradycyjnie będzie to któryś czwartek października. Osobiście obstawiam 15.
Ale nie ważne kiedy, ważne kto? 
   Wyroki Szwedzkiej Akademii bywają zaskakujące, ale spekulować zawsze można. W tym roku najczęściej wymienianymi kandydatami do tej prestiżowej nagrody są:

  • Swietłana Aleksijewicz - pisarka i dziennikarka białorusko - rosyjsko - ukraińska.Znana przede wszystkim z reportaży, m.in.: "Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości", "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" czy "Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy".

  • Haruki Murakami - tego japońskiego pisarza nie trzeba specjalnie przedstawiać. Wymieniany wśród faworytów od kilku lat; autor choćby "Kafki nad morzem", "Norwegain wood" czy trylogii "1Q84".

  • Ngugi Wa Thiong'o - pisarz pochodzący z Kenii, w tej chwili tworzy w języku kikuju, wcześniej preferował angielski. W Polsce do tej pory ukazała się jedna książka jego autorstwa "Chmury i łzy"

  • Philip Roth - amerykanin żydowskiego pochodzenia. Podobnie jak w przypadku Murakamiego, jego nazwisko również często jest wymieniane w kontekście Nagrody Nobla.

  • Joyce Carol Oates - pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, jest autorką powieści, biografii, poezji i książek dla dzieci. Również kilkakrotnie znalazła się w gronie faworytów.

  • Adonis (naprawdę Ali Ahmad Sa'id Isbir - arabski poeta i krytyk literacki z Syrii.

  • Ismail Kadre - pisarz albański, w Polsce znany m.in. z powieści "Wypadek", "Kolacja dla wroga" czy "Pałac snów".

   Możliwe że wśród tej siódemki kryje się tegoroczny zwycięzca Literackiej Nagrody Nobla, ale to nic pewnego. Wszak wiadomo nie od dziś, że niezbadane są wyroki Akademii

poniedziałek, 14 września 2015

Co by tu wtrąbić? - Ola Cieślak

   8/10



   Pamiętacie sympatyczną Pandę z Co wypanda, a co nie wypanda? Otóż ma ona przyjaciela - Słonia głodomora :) 
A to oznacza, że Ola Cieślak wydała kolejną książeczkę dla dzieci.

wtorek, 18 sierpnia 2015

Podróż bezślubna - Julia Llewellyn

4/10  

    Bardzo rzadko sięgam po książki, które na lubimyczytać.pl mają ocenę niższą niż 6. Ta książka ma 4,82 - nie wiedziałam tego, nie sprawdzałam. Po prostu potrzebowałam lekkiej, łatwej i przyjemnej książki, do której będę mogła zajrzeć, gdy dziecko utnie sobie 15 minutowa drzemkę. Chciałam czegoś, na czym nie będę musiała całkowicie skupiać uwagi, gdzie akcja jest schematyczna a autor nie wymaga od swoich czytelników zbyt wiele. Ta książka była spełnieniem moich wszystkich powyższych warunków.

niedziela, 9 sierpnia 2015

Wojny żywiołów. Przebudzenie ziemi: Udręczeni - Michał Podbielski

7/10

   Gdy dostaję od autora lub wydawnictwa propozycję zrecenzowania książki od razu uprzedzam, że recenzja będzie szczera - jeśli książka mi się nie spodoba napiszę o tym. Nie będę prawić nieprawdziwych komplementów i zachwycać się, jeśli moim zdaniem nie ma czym. Nie chcę oszukiwać czytelników tylko dlatego, że w zamian dostaję darmowy egzemplarz książki. Często po takiej odpowiedzi z mojej strony dane wydawnictwo czy autor już się nie odzywa. W tym przypadku Michał Podbielski nie stchórzył. Pomyślałam, że jest pewny siebie - zobaczymy czy ma ku temu podstawy.

poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Bajkowy Efekt Domina





   Zdecydowanie nie jestem fanką audiobooków. Książka to książka, papier musi być. Mimo to, dziś będę zachęcała Was do sięgnięcia po bajki nagrane na CD. Dlaczego? Bo cel jest szczytny.

poniedziałek, 13 lipca 2015

Kolorowy trening antystresowy. Wzory i ornamenty

   10/10

   Każdy z nas jako dziecko z zacięciem mazał kredkami nie tylko po karkach kolorowanek, ale zapewne także po ścianach czy innych nieprzeznaczonych do tego powierzchniach. Ale któregoś dnia przestało to sprawiać frajdę - kolorowe ołówki i malowanki pokryły się kurzem i odeszły w zapomnienie. 
   Teraz mają szansę powrócić. A wszystko za sprawą kolorowanek dla dorosłych.

sobota, 4 lipca 2015

Pogromca lwów - Camilla Lackberg

8/10



   W 2014 roku poznaliśmy tytuł kolejnej, dziewiątej już części sagi o Fjallbace. Fani szwedzkiej autorki drżeli z podekscytowania i pełni napięcia oczekiwali polskiej  premiery książki. I w końcu 3 czerwca tego roku ich cierpliwość została nagrodzona.

   Losy Eriki, Patricka i policjantów z komisariatu w Tanumshede wciągnęły mnie na tyle, że z chęcią czytam kolejne tomy, tak też było i w tym przypadku.

niedziela, 21 czerwca 2015

Julian i Irena Tuwim dzieciom - Julian Tuwim, Irena Tuwim

10/10



   Nie wyobrażam sobie życia bez książek. Swojego życia i życia mojego dziecka. Jeszcze  w brzuchu moja córka miała czytane bajki, tym bardziej teraz, gdy jest już na świcie . Obecnie zapoznaje się z twórczością państwa Tuwimów. A mama czytając odbywa sentymentalną podróż do lat swojego dzieciństwa, kiedy to jej czytano te same wierszyki.

wtorek, 9 czerwca 2015

Siostra - Rosamund Lupton

8/10

   O tym, że debiutancka książka brytyjskiej pisarki jest świetna słyszałam już dawno. I od dawna czekała ona na półce na swoją kolej. Ten czas w końcu nadszedł...

piątek, 22 maja 2015

Wędrówka przez słońce - Corban Addison

7/10

   "Wędrówka przez słońce" od dawien dawna kurzyła się na moim regale z książkami, w kocu poczułam, że nadszedł jej czas. Na dwa dni przeniosłam się do zupełnie innego świata, w którym tsunami odbiera życie. Nie tylko  ofiarom, także tym, którzy przeżyli. Do świata ciemnych i podejrzanych uliczek, szemranego towarzystwa, przemocy seksualnej i wyprania z wszelkich uczuć, poza miłością. 

niedziela, 17 maja 2015

Nominacje do Literackiej Nagrody Nike 2015

   

   Podczas Targów Książki w Warszawie podane zostały tytuły  książek, które w tym roku walczyć będą o jedną z najbardziej prestiżowych literackich nagród w Polsce, Nike.

czwartek, 30 kwietnia 2015

Sekretne życie pszczół - Sue Monk Kidd

7/10




   Po przeczytaniu "Czarnych skrzydeł" poczułam nieodpartą chęć sięgnięcia po najgłośniejszą powieść autorki, trochę trzeba było poczekać na wznowienie książki, ale w końcu się udało! Do lektury podeszłam bardzo optymistycznie nastawiona na kawał dobrej książki. To, z czym się spotkałam pomiędzy okładkami nie było jednak tym, czego oczekiwałam.

sobota, 18 kwietnia 2015

Dziecięce koszmary - Lisa Gardner

7/10


   Z Lisą Gardner spotkałam się przy okazji Kochać mocniej, ale koleżanka od zawsze powtarzała, że muszę przeczytać Dziecięce koszmary. Ale, że z książkami jest tak, że ciągle jest coś, co trzeba przeczytać n a j p i e r w, ta pozycja musiała poczekać. I wyszło tak, że lektura ta przypadła na 9 miesiąc mojej ciąży.

środa, 8 kwietnia 2015

Posłaniec - Lois Lowry

7/10



   To już moje trzecie spotkanie z amerykańską pisarką - kolejne udane.  Trzecie część Kwartetu Dawcy to słodko - gorzka baśń niekoniecznie tylko dla młodzieży. 

poniedziałek, 30 marca 2015

Raz czterej mędrcy... - Antoni Marianowicz, Janusz Stanny

8/10




   Przekopując się przez niezliczone strony internetowe w poszukiwaniu ciekawych wydawnictw dla dzieci natknęłam się na Czterech mędrców... Ilustracje i wydawnictwo spowodowały, że przyjrzałam się książęce z bliska, a klika dni później już była w naszej domowej biblioteczce.  

niedziela, 22 marca 2015

wtorek, 17 marca 2015

Forrest Gump - Winston Groom

  7/10

   Bardzo nie lubię robić rzeczy w odwrotnej kolejności, czyli najpierw obejrzeć film, potem sięgnąć po książkę. Jednak czasami tak się zdarza. Tak też było w tym przypadku. I jak to zwykle bywa - okazuje się, że książka jest lepsza.

środa, 11 marca 2015

Śniadanie u Tiffany'ego - Truman Capote

5/10



   W ramach nadrabiania filmowych zaległości, postanowiłam obejrzeć "Śniadanie u Tiffany'ego" , jednak najpierw trzeba było przypomnieć sobie książkę. Dawno, dawno temu już ją czytałam, ale niewiele pamiętam z lektury. I w sumie nic dziwnego - nie jest to książka, o której koniecznie chcę pamiętać.

niedziela, 8 marca 2015

Co wypanda, a co nie wypanda - Ola Cieślak

         8/10

   Wydany w formie kartonowej książeczki poradnik savoir - vivre dla najmłodszych.
Na okładce czytamy: "Książka ta posłuży radą, jak wykazać się ogładą." I rzeczywiście tak jest! 

czwartek, 5 marca 2015

W cieniu - A.S.A. Harrison

        5/10


   
   Po książkę sięgałam z nadzieją na dobry kryminał, thriller - w końcu okładka zapowiada coś klimatem przypominającego "Zanim zasnę". Na nadziei jednak się skończyło.

sobota, 28 lutego 2015

1Q84 (tom I) - Haruki Murakami

   8/10

   Długo zwlekałam z podejściem do trylogii Japończyka, gdyż 'boję się' książek w częściach. Jeśli pierwszy tom okaże się dobry, potem człowiek wsiąka w kolejne części opowieści i żyje jedną historią dłuższy czas, a tu tyle innych książek czeka, aby zostać przeczytaniami. Jednak czasami trzeba. I po zagłębieniu się w pierwszy tom opowieści o Aomame i Tengo już wiem, że inne książki będą musiały poczekać aż trylogia dobiegnie końca. 

czwartek, 26 lutego 2015

Władca piasków - Eliza Drogosz

             1/10

"Władca piasków" - gdy tylko usłyszałam tytuł stanęły mi przed oczami bezkresne piaski pustyni, starożytne piramidy, papirusy z zawiłymi wskazówkami, gdzie może być ukryty skarb i mumie skarbu tego strzegące. Słowem - kawał dobrej literatury przygodowej. To mogła być taka książka. Ale nie jest...

sobota, 21 lutego 2015

Koralina - Neil Gaiman

   7/10

   Książka ta mogłaby zaczynać się od słów: "Dawno, dawno temu żyła sobie dziewczynka, której rodzice nie mieli dla niej czasu..." 

piątek, 13 lutego 2015

Konkurs walentynkowy !


   Już jutro święto zakochanych, z tej okazji postanowiłam urządzić szybciutki konkurs, w którym do zgarnięcia będą oczywiście książki. 
Aby zdobyć jedną z nich należy odpowiedzieć na pytanie: czym jest miłość? 
Najciekawsza wypowiedź zostanie nagrodzona pakietem 3 książek



Przewiduje się również 2 i 3 miejsce, których autorzy dostaną po 1 książce.




Czas na przysyłanie odpowiedzi do jutra do godziny 23:59
Wyniki zostaną ogłoszone następnego dnia.
Powodzenia! 


Regulamin konkursu:
1. Organizatorem konkursu i sponsorem nagród jest autorka bloga Subiektywny Blog o Książkach.
2. Aby wziąć udział w konkursie należy pod tym postem udzielić odpowiedzi na pytanie konkursowe oraz podać swój adres e-mail. 
3. Będzie mi miło, jeśli dodasz moje bloga do obserwowanych oraz polubisz go na Facebooku, choć nie jest to warunek konieczny.
4. Konkurs trwa od dziś (13.02.2015) do jutra (14.02.2015), do godziny 23:59
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 15.02.2015. 

5. Ze zwycięzcami skontaktuje się drogą e-mailową.

poniedziałek, 9 lutego 2015

Mistrz i Małgorzata - Michaił Bułhakow

    10/10



   Nie jest łatwo pisać o takim arcydziele jakim jest "Mistrz i Małgorzata", dlatego będzie bardzo krótko i bez zbędnego pisania :-)    
   Zakochałam się w tej powieści od pierwszego przeczytania kilkanaście lat temu. Teraz, czytając ją po raz kolejny mogę stwierdzić tylko, że nie pomyliłam się - to książka do której można wracać i wracać, i wracać...

niedziela, 8 lutego 2015

Zatoka o północy - Diane Chamberlain

              5/10


   Do tej pory Diane Chamberlain znałam tylko ze słyszenia, a właściwie z widzenia - widziałam jej książki na księgarnianych półkach, ale nigdy nie ciągnęło mnie, żeby zapoznać się z nimi bliżej. Aż w końcu nadszedł ten dzień. Blurb wydał się ciekawy, zaintrygował mnie, więc pełna nadziei zasiadłam do lektury...

piątek, 30 stycznia 2015

Przygoda z owcą - Haruki Murakami


                          6/10




   Haruki Murakami jest pisarzem bardzo specyficznym; mało kogo pozostawia obojętnym - czytelnicy albo go kochają, albo nienawidzą. I nawet ci, którzy uwielbiają jego twórczość nie zawsze wiedzą co autor miał na  myśli w danej historii.
Ja lubię tego Japończyka, "Kafka nad morzem" należy do moich ulubionych książek, ale są też w dorobku pana Murakamiego takie opowieści, które pokonały mnie po kilkudziesięciu stornach.
Tym razem postanowiłam zmierzyć się z trzecią częścią Tetralogii Szczura i zobaczyć kto przeżył przygodę z wełnistym zwierzem.

sobota, 24 stycznia 2015

Raz, dwa, trzy, Piaskowy Wilk - Asa Lind


                         10/10      



    Jako, że niedługo zostanę mamą zaczynam już powoli kompletować biblioteczkę dla nowego członka naszej rodziny. Zależy mi na tym, aby książeczki, które znajdą się na półce w pokoju dziecinnym były mądre. Jeśli do tego będą porządnie wydane to będzie super. 
Taką własnie książką jest zbiór opowiadań o Piaskowym Wilku szwedzkiej autorki. 

niedziela, 11 stycznia 2015

Syn - Jo Nesbo

         7/10



   "Syn" jest jak dotąd jedyną pozycją autorstwa Norwega, którą przeczytałam. Mimo, iż lubię skandynawskie kryminały, do serii o Harrym Hole mnie jakoś nie ciągnęło. Najnowszą książkę Nesbo polecało mi kilka osób, więc postanowiłam spróbować. I muszę stwierdzić, że było watro.

środa, 7 stycznia 2015

Skrawki błękitu - Lois Lowry

                                  6/10


   Na  "Skrawki błękitu"czekałam od momentu zakończenia "Dawcy". Okazało się jednak, że nie jest to kontynuacja zekranizowanej powieści. Mimo, iż jest zaliczana do cyklu Dawca stanowi ona osobną historię realiami zbliżoną tylko do pierwszej książki.

piątek, 2 stycznia 2015

Dwanaście prac Herkulesa - Agata Christie

  
   

   Był czas (dawno, dawnemu temu), kiedy pochłaniałam kryminały angielskiej autorki w dużych ilościach. Z czasem ich miejsce zajęły kryminały  skandynawskie. Ostatnio jednak zatęskniłam za jedynym w swoim rodzaju detektywem Poirot i postanowiłam przyjrzeć się jego dwunastu pracom.   

 A dlaczego było ich akurat dwanaście?