sobota, 30 listopada 2013

Dzieci naszej dzielnicy - Nadżib Mahfuz


   „Dzieci naszej dzielnicy” egipskiego noblisty Nadżiba Mahfuza to dzieło tak kontrowersyjne jak „Szatańskie wersety” Rushdiego. Po raz  pierwszy powieść ukazała się na łamach jednego z egipskich dzienników w odcinkach w 1959 roku. Po opublikowaniu jej w wersji książkowej Mahfuz został oskarżony o bluźnierstwo. W listopadzie tego roku dzieło  ukazała się na polskim rynku.
   
   „Dzieci naszej dzielnicy” to kilkusetstronicowa alegoria. Czytając ją nie da się nie zauważyć, że silnie nawiązuje do religii – islamu i chrześcijaństwa. 
Głowni bohaterowie swoim postępowaniem przypominają takie postaci jak Adam, Mojżesz, Jezus i  Mahomet. Natomiast w sylwetce nestora rodu Al – Dżabalawiego, odnaleźć można samego Boga zaś jego posiadłość to niewątpliwie Eden. 

   Tak jak i w Biblii mamy tu do czynienia z wygnaniem z raju, bratobójstwem,  miłością i nienawiścią, uciemiężeniem narodu i dziesięciorgiem przykazań.

  Al-Dżabalawi żyje w bajecznym domu położonym pośród pustkowia, pewnego dnia wyznacza swojego najmłodszego syna na zarządcę, co powoduje bunt najstarszego z jego potomków. Za sprzeciw ojcu Irdys zostaje wygnany poza mury posiadłości. Włóczy się po okolicy złorzecząc ojcu i całej swojej rodzinie, kradnąc i budząc postrach. Namawia swego brata do grzechu – chce aby  ten wykradł najpilniej strzeżoną tajemnicę 
Al – Dżabalawiego.Za namową brata i żony Adham decyduje się na to, zostaje jednak złapany na gorącym uczynku i musi podzielić los swego nikczemnego brata – zatrzaskuje się za nim brama posiadłości.

   Dwaj bracia, dwie różne postawy. Mimo, iż  obu spotkał taki sam los zachowują się zupełnie inaczej. Adham nie wyzywa , nie rzuca przekleństw tylko w spokoju znosi  swój los nie wypowiadając ani jednego złego słowa na ojca.
Tak zaczyna się ta paraboliczna opowieść. Na dalszych stronach poznajemy  potomków pierwszych wygnańców, ich walkę o wolność swojego narodu, o sprawiedliwość, walkę o powrót do raju.

   Powieść Nadżiba Muhfaza jest ponadczasowa i uniwersalna. Zawiera prawdy, które aktualne będą dopóty, dopóki na świecie istnieć będzie tyrania i podziały klasowe.

Wyd.:  Smak Słowa
Stron 400
Wydanie I (30.10.2013)

Tytuł oryginalny: Awlad Haratina

1 komentarz: