poniedziałek, 28 października 2013

Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów - Ellen F. Brown i John Wiley, Jr   O "Przeminęło z wiatrem" słyszał chyba każdy. Zarówno książka jak i film były wielkimi hitami. Ekranizacja powieści przyniosła ogromną popularność dwójce głównych aktorów - Vivien Leigh i Clarkowi Gable. Nie każdy zna jednak autorkę tego bestselleru i historię jego  powstania. Wszystkim, którzy te braki chcieliby nadrobić polecam książkę "Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów". 


   Pierwsze co mnie zachwyciło, gdy pierwszy raz wzięłam książkę w rękę to okładka. Filmowy Rhett Butler trzymający w objęciach piękną Scarlett - czarno-biały kadr z filmu, nad nim zamaszystą czcionką w cudnie niebieskim kolorze tytuł powieści i filmu. W środku, poza opisem całego trudnego procesu rodzenia się powieści, znajdziemy mnóstwo ciekawostek związanych zarówno z wersją papierową jak i filmową adaptacją. Całość okraszona jest fotografiami autorki "Przeminęło z wiatrem", okładek książek z różnych zakątków świata oraz kilka fotosów  z premiery filmu.   Ellen Brown i John Wiley zdradzają czytelnikowi, iż Scarlett miała w pierwotnej wersji na imię Pansy. Również tytuł nie od początku brzmiał jak dziś. Zastanawiano się czy powieści nie nazwać "Życie się dzisiaj nie kończy", "Trąby wyśpiewały prawdę", " Nikt nie był taki ślepy", czy "Nie w naszych gwiazdach". Margaret Mitchell powstawiła jednak na "Przeminęło z wiatrem". 

  Jedna z najpopularniejszych powieści Amerykańskich początkowo pisana była do szuflady, Mitchell miała wielkie opory przed jej wydaniem, nie wierzyła w sukces. A jedak! Poza rekordową sprzedażą i rewelacyjną ekranizacją, autorka za tę powieść została wyróżniona Nagrodą Pulitzera (w 1937 roku).

 Margaret Mitchell zacięcie broniła swojego dzieła przed nieutoryzowanymi wydaniami książki na całym świecie. Doprowadziła nawet do zmiany międzynarodowego prawa autorskiego.

 W książce znajdziemy także klika słów o kontynuacji "Przeminęło z wiatrem" zatytułownej "Scarlett. Druga część Przeminęło z wiatrem Margaret Mitchell" - jest to pierwszy autoryzowany sequel powieści.

 Pozycję "Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów" polecam zarówno zagorzałym fanom Mitchell jak i wszystkim tym, którzy dopiero zamierzają zapoznać się z historią miłości Scarlett i Rheta. 
Jeśli ktoś z Was jest zainteresowany otrzymaniem egzemplarza książki duetu Brown & Wiley - piszcie w komentarzach.

wyd.: Aleja Róż
stron: 478
wydanie I (2013)


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu 
6 komentarzy:

 1. Będzie jakieś losowanie? Ja bym chętnie przeczytał, a jakże! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastosujemy zasadę "kto pierwszy ten lepszy" ;)
   na maila (daria,pawlicka85@gmail.com) poproszę adres, na który ma zostać wysłana książka.

   Usuń
  2. Zapomniałem poinformować, że książka dotarła - dziękuję!

   Usuń
 2. Wow, cóż to za cudo? Jestem batdzo zainteresowana tą książką, ale widzę, że kto drugi ten gorszy:( Szkoda wielka, bo "Przeminęło z wiatrem" to moja ulubiona powieść, nie ważne, ile cudownych książek przeczytałąm po niej, jednak wciąż Scarlett i Reth są u mnie naj pierwszym miejscu...

  OdpowiedzUsuń
 3. Od książki do filmu? To musi być ciekawa droga, aczkolwiek (poza jednym wyjątkiem, którym jest Motyl i Skafander) nie spotkałam filmu równie dobrego jak książka, trzeba przyznać. Z "Przeminęło z wiatrem" też tak było. Książka - rozczulająca, ale warta przeczytania, a film jak film ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Recenzja bardzo zachęcająca :) też by przeczytała chętnie

  OdpowiedzUsuń