7/10
Max Cutler i Kevin Conley, twórcy cotygodniowego podcastu Parcast, bijącego rekordy popularności, napisali reportaż. I ja jestem im bardzo wdzięczna, bo o ile podcastów słucham rzadko, o tyle książki na temat sekt nie mogłam sobie darować.
W dziewięciu rozdziałach autorzy opowiedzieli o dziewięciu osobach, które powiodły za sobą tłumy. Charles Manson, Adolfo de Jesús Constanzo, Bhagwan Shree Rajneesh, Jim Jones, Roch Thériault, David Koresh, Keith Raniere, Credonia Mwerinde i Marshall Appelewhite byli przywódcami sekt. Zostali nimi, bo mieli do tego predyspozycje i manipulacja ludźmi nie stanowiła dla nich żadnego problemu.
Książka, poza historią powstania, działania i zazwyczaj tragicznego końca sekt, zawiera coś, co interesowało mnie najbardziej. Jest to profil psychologiczny mistrzów w kontrolowaniu ludzkiego umysłu. Miejsce urodzenia i ich dzieciństwo miało ogromny wpływ na to, kim stali się w dorosłym życiu. Cechy wrodzone plus nabyte stworzyły mieszankę wybuchową. Każda z osób, która stala się przywódcą sekty to narcyz, psychopata i socjopata w jednym.
Czytając "Sekty" zastanawiałam się, czy poszłabym ślepo za jakimś "guru". Doszłam do wniosku, że teraz na pewno nie, ale kiedy byłam młodsza... kto wie. W werbowaniu, najważniejsze jest trafienie nie tylko na podatną osobę, ale też na odpowiedni moment w jej życiu.
O wszystkim tym i o wielu innych ciekawostkach dotyczących tego jakże ważnego tematu, przeczytacie w książce, którą szczerze polecam. Uprzedzam jednak, że wymaga dużego skupienia i warto robić przerwy między rozdziałami. Ja ich nie robiłam. W rezultacie mieszały mi się nazwiska i wydarzenia. Wy już wiecie co robić. Czytajcie!
Wydawnictwo Znak Literanova
Stron: 480
Tytuł oryginału: Cults: Inside the World's Most Notorious Groups and Understanding the People Who Joined Them
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz