sobota, 21 czerwca 2014

Sucha sierpniowa trawa - Anna Jean Mayhew Debiutancka powieść siedemdziesięciojednoletniej amerykanki wpadła w moje ręce niejako przez przypadek - nie był to tytuł, który koniecznie chciałam przeczytać. Po prostu poproszono mnie o recenzję, więc przeczytałam.
 I nie żałuję ani jednej minuty poświęconej tej książce.

  
   Narratorem opowieści jest trzynastoletnia June Bentley Watts
czyli Jubie. Dziewczyna snuje swą opowieść, której główną postać
stanowi Mary - czterdziesto-kilkuletnia Czarna służąca w domu Watts'ów. Jako, że akcja dzieje się w latach 50-tych XX wieku Dziewczyna jak powszechnie nazywano „kolorowe” pomoce domowe nie ma lekko. Jest tolerowana, bo jest przydatna i sprawia, że życie białych jest łatwiejsze. 

Jubie nie rozumie dlaczego tak jest. Uważa, że to tacy sami ludzie jak inni. Jednak nie nastały jeszcze czasy, w których wszyscy myślą podobnie, dlatego Mary musi siadać w osobnej części autobusu, nie może jadać w normalnych restauracjach, sypiać w hotelach czy nawet korzystać z plaży.
Wszystkiego tego dowiadujemy się z opowieści June, z jej wspomnień z podróży, która zakończyła się tragicznie.
Postawa książkowej Jubie pokazuje jak powinno się traktować ludzi bez względu na pochodzenie, kolor skóry, pozycję społeczną czy religię. Tylko ona spośród całej białej społeczności potrafiła zachować się z godnością, nie wstydziła się okazywać szacunek ludziom, którzy wówczas byli uważani za gorszych.

 Trzynastolatka, z której każdy powinien brać przykład.

   O segregacji rasowej napisano już wiele mniej lub bardziej ważnych książek. Jest to temat wciąż poruszany, a mimo to, jak udowadnia Mayhew można o  nim pisać w sposób nieszablonowy tak, aby nie znudzić czytelnika, a wręcz przeciwnie. 

   Opowieść Jubie jest dynamiczna, pełna życia; czytając czujemy żar lejący się z nieba, drobinki piasku pod stopami i wiatr muskający skórę, po czym z zaskoczeniem stwierdzamy, że nie jesteśmy na plaży z June, tylko siedzimy we własnym mieszkaniu a szelest, który słyszymy to przewracane kartki, a nie szum morskich fal. 


wyd.: Black Publishing
stron 304
wydanie I (15.01.2014)
tytuł oryginalny: The Dry Grass of August

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz