piątek, 3 stycznia 2014

Drugie dziecko - Charlotte Link

   
    
   Charlotte Link  czytam chętnie. Poza małymi wyjątkami jeszcze się na pisarce nie zawiodłam. Z "Drugim dzieckiem" było podobnie. Wciągająca lektura z zaskakującym zakończeniem.
   W małym miasteczku w Yorkshire nie dzieje się nic ciekawego, ludzie żyją w spokoju wśród pięknych nadmorskich krajobrazów. Jednak pewnego dnia spokój zostaje bestialsko przerwany. Ktoś w okrutny sposób zabija młodą dziewczynę. Polica nie trafia na żaden ślad, nie udaje się schwytać sprawcy.

   Kilka miesięcy później scenariusz powtarza się. Tym razem jednak ofiarą jest zdecydowana, pyskata babcia doktor Leslie Cramer - Fiona Barnes. W sprawie zabójstwa staruszki policja ma kilku podejrzanych., śledczy są niemal pewni, że oba morderstwa popełnił ten sam sprawca. 
   Najpewniejszym kandydatem do roli mordercy Fiony okazuje się Dave Tanner. Mężczyzna pod czterdziestkę, narzeczony Gwen, która wyglądem i zachowaniem odzwierciedla wzorcową starą pannę. Fiona zepsuła kolację zaręczynową Gwen i Dave głośno wyrażając swoje zdanie na temat narzeczonego. Jej zdaniem (właściwie zdaniem wszystkich) Dave wiąże się z Gwen tylko ze względu na farmę, którą ta odziedziczy po śmierci ojca. Wzburzony Tanner opuszcza farmę, następnego dnia Fiona z rozbitą głową zostaje znaleziona martwa. Główny podejrzany ma jednak dość silne alibi.
Z względu na niekrystalicznie czystą przeszłość policja podejrzewa także Jennifer, przyjaciółkę Gwen, tej jednak brak wyraźnego motywu.

   Zawiłe śledztwo, które kilkakrotnie staje w miejscu z powodu braku dowodów. Podejrzani, z których każdy ma coś na sumieniu, fałszywe zeznania, nieprawdziwe alibi. Do tego pojawia się tajemnica sprzed wielu, wielu lat, która może mieć związek z morderstwem Fiony Barnes. 

   Powieść pochłania czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Czytając książę kilka razy byłam pewna, że już wiem, kto jest zabójcą, jedna za kilkanaście stron okazywał się, że jestem w błędzie. Ale teraz to już na pewno będzie on! Ale nie... Dopóki autorka sama nie zdradziła kto zabił nie byłam w stanie tego rozwikłać.

   Jeśli ktoś ma ochotę na lekki, ale dobrze skonstruowany kryminał, w którym nie brak obrazowych opisów pięknych okolic Yorkshire - polecam!

wyd.: Sonia Draga
stron 520
wydanie III (2013)
tytuł oryginalny: Das Andere Kind


2 komentarze:

  1. Ostatnio mam chęć na kryminały, dlatego może i sięgnę po ,,Drugie dziecko", ma niezłą fabułę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytała tylko dwie książki Link "Wielbiciela" oraz "Obserwatora" obydwie były świetne :) jak ta wpadnie mi w ręce to też chętnie przeczytam

    OdpowiedzUsuń