niedziela, 12 stycznia 2014

Cytaty do książek i o książkach

   

   
   Z przyjaciółmi na wszelkie możliwe i niemożliwe okazje obdarowujemy się książkami. Taka tradycja. Tradycją stało się także, że w takiej podarowanej książce musi znaleźć się dedykacja, tudzież jakiś cytat. I tu rodzi się pewien problem. Co wpisać? Niejednokrotnie głowiłam się nad tym dniami i nocami (no, troszkę przesadzam) dlatego wszystkim, którzy mają podobne zmartwienie właśnie zamierzam pomóc :)
Poniżej znajdziecie cytaty, którymi ja się posługiwałam (lub zrobię to w przyszłości)
*
  • "Co to znaczy 'oswajać'? To rzecz, która poszła w zapomnienie. To znaczy 'tworzyć związki'" (Mały Książę, A. de Saint - Exupery)

*
  • "Duchy są straszne rzadziej niż ludzie" (Rio Anaconda, W. Cejrowski)
*

  • "Życie i marzenia to kartki tej samej książki" (Blondynka, J.C.Oates) 
*

  • "Dość szybko zawładnęła mną myśl, iż pod okładką każdej z tych książek czeka na odkrycie bezkresny wszechświat, podczas gdy za tymi murami życie upływa ludziom na radiowych serialach, na własnym pępku i tyle. (Cień wiatru, C.R. Zafon)

*
  • "Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie." (Cień wiatru, C.R. Zafon)
*

  • "Książki sprawiają, że opisywane w nich historie i wyrażone opinie stają się twoimi i po skończonej lekturze nie jesteś już tym samym człowiekiem, jakim byłeś, kiedy ją zaczynałeś. Bardzo inteligentni ludzie napisali niektóre z tych stron; i jeśli potrafisz czytać z pokorą, cierpliwością i chęcią uczenia się, nigdy się nie zawiedziesz. Nawet to, czego się nie rozumie, utkwi ci w jakimś zakamarku głowy i czeka, żeby kiedyś w przyszłości nabrać sensu o zmienić się w rzeczy piękne i pożyteczne." (Królowa południa, A. Perez - Reverte)

*
  • "Książki to także świat, i to świat, który człowiek sobie wybiera, a nie na który przychodzi." (Traktat o łuskaniu fasoli, W. Myśliwski)


A Wy macie jakieś swoje ukochane cytaty?


1 komentarz: