środa, 18 września 2013

Tajemnice Windsorów - Marek Rybarczyk


   Dynastia Windsorów panuje na brytyjskim dworze od XIX wieku. Chyba każdy o nich słyszał – jest to najbardziej znana rodzina królewska świata. Co nam się kojarzy, gdy myślimy o rodzinach z takim statusem? Szyk, elegancja, dystyngowany sposób bycia, bogactwo... To wszystko mają Windsorowie. Mają jednak coś jeszcze – mnóstwo skandali i tajemnic, które w swej książce bezwstydnie obnaża Marek Rybarczyk.

   Od czasu mojej wizyty w Zjednoczonym Królestwie uwielbiam Brytyjczyków, po prostu zakochałam się w tym narodzie, gdy tylko zobaczyłam tytuł „Tajemnice Windsorów” od razu wiedziałam, że chcę to przeczytać. Miałam jednak obawy, że pół książki to będą nudne i zawiłe objaśniania jak  doszli do władzy, z całą masą dat i innych historii politycznych. Nic podobnego. Autor darował sobie tego typu opisy i od razu niemalże przechodzi do rzeczy.
Mamy podany na srebrnej tacy przekrój chronologiczny poszczególnych władców i ich grzeszków.

   Dowiadujemy się między innymi kto w rodzinie Windsorów był biseksualistą, narkomanem, alkoholikiem i transwestytą (all in 1), dlaczego król Edward VIII abdykował i jaki sekret skrywała jego żona – Wallis Simpson. Autor ujawnia także jakie długi zostawiła po sobie Królowa Matka, co  najbardziej kocha Elżbieta II (tutaj też ciekawostka – królowa, zanim wstąpiła na tron nazywana była przez najbliższych Lilibet), jakie koszmar senne męczą księcia Williama oraz ile funtów rocznie wydaje przeciętny Brytyjczyk na utrzymanie rodziny królewskiej.

   Nie chcę ujawniać żadnych, niejednokrotnie pikantnych szczegółów, gdyż może koś z Was będzie chciał książkę przeczytać. Mogę jednak zdradzić, że w porównaniu ze swoimi przodkami książę Harry jest uosobienie cnót i wzorem moralności.

wyd.: Marginesy
stron: 319
wydanie: I (2013)


5 komentarzy:

 1. Jak Harry to aniołek, to zaraz zabieram się do czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam książki, niestety mamy kompletnie różne gusta... Może i ja opiszę moich parę pozycji...

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka! Bardzo miło wspominam jej lekturę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie. Z zasady tego typu książek unikam, ale skoro napisana jest przystępnie (a z recenzja wynika, że tak), to czemu by nie sprawdzić :) Cała seria tych książek wyszła?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Póki co jest tylko o Firmie (jak nazywa się dynastię) Windsorów. A napisana jest bardzo fanie :)

   Usuń