środa, 25 września 2013

Ava Gardner - Lawrenc Grobel. Dziś premiera!

   

   Ava Lavinia Gardner – piękna, pełna sexapilu amerykańska aktorka,  druga żona Franka Sinatry, kobieta 4 lata starsza (od mojej ulubionej) Marylin Monroe.  Gwiazda filmów noir.
Ava, zanim została pożądaną przez mężczyzn na całym świcie aktorką, wiodła spokojne życie w Karolinie Północnej jako siódme dziecko niezamożnego plantatora tytoniu.  Jak sama wspomina 
   „Byliśmy biedni.  Ale nie zdawałam sobie z tego sprawy, bo wszyscy inni też byli

biedni. A poza tym to był cudowny czas, dlatego że byliśmy kochani”. Jej życie zmieniło się diametralnie za sprawą kilku zdjęć, które pozwoliła sobie zrobić, podczas wizyty u siostry w Nowym Yorku.  Fotografie te zauważył na wystawie sklepu producent filmowy – zachwycony urodą Avy zatrudnił ją w Metro-Goldwyn-Mayer. 

   Na początku jednak dziewczyna grała nic nie znaczące rólki drugo czy nawet trzecioplanowe. Tak było w 23 filmach . Przełomowy okazał się  1946 rok -  dwudziestoczteroletnia Ava dostała wreszcie pierwszoplanową rolę w filmie „Whistle stop”.  Swój ostatni film nagrała 40 lat później.


   Aktorka wiodła niezwykle barwne życie. Przyjaźniła się z Ernestem Hemingwayem, imprezowała z takimi sławami jak Richard Burton, Bette Davis, Elizabeth Taylor, Tennessee Williamsa, Marlon Brando, Paul Newman.

   W 1949 roku zakochała się we Franku Sinatrze, dwa lata później wzięli ślub. Nie była to jednak łatwa miłość. Dwie gwiazdy przyzwyczajone do stawiania na swoim, nie skłonne iść na kompromis - nie mogło być lekko. Po  2 latach zdecydowali się na separację,  w 1957 rozwiedli się.

   Książka Lawrenca Grobela to opowieść o aktorce; nie do końca wywiad, ale też nie powieść. Mamy przytoczone wypowiedzi Avy, ale też przemyślenia i spostrzeżenia autora.  Czyta się to przyjemnie i szybko. I od pierwszej strony pałamy sympatią do bohaterki – ujmuje nas jej bezpośredniość i normalność, bez gwiazdorzenia i wywyższania się.

   Fajna lektura dla miłośników kina, fanów aktorki, a także ludzi, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o złotych latach Hollywood.

Książka dostępna jest w sprzedaży od dnia dzisiejszego.

Wyd.: Axis Mundi
Stron: 224

Wydanie I (2013)


Za przedpremierową możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Axis Mundi

1 komentarz:

  1. Bardzo fajna książka :) również przeczytałam z przyjemnością :)

    OdpowiedzUsuń