wtorek, 12 lutego 2019

Jednostka - Ninni Holmqvist

7/10


   Wyobraź sobie świat, w którym po osiągnięciu pewnego wieku stajesz się "zbędny". Jeśli nie masz dzieci jesteś nieprzydatny w społeczeństwie. Wtedy porzucasz swoje dotychczasowe życie i trafiasz do Jednostki. 
   To miejsce, w którym niczego ci nie zabraknie. Masz do swojej dyspozycji restauracje, kawiarnie, galerie sztuki, basen, saunę... W ośrodku jest wszystko, za nic nie płacisz, wszystko dostajesz za darmo. Idealnie, prawda? Kto na starość nie chciałby takich udogodnień? Jest jednak pewne "ale". Owszem, za nic nie płacisz; nie pieniędzmi. Pensjonariusze tego ośrodka jako zbędni poświęcani są dla dobra Potrzebnych. Stają się dawcami organów, gdy mają trochę więcej szczęścia przeprowadza się na nich eksperymenty medyczne. Nie ma znaczenia, że jesteś zupełnie zdrową kobietą po pięćdziesiątce (bądź mężczyzną po sześćdziesiątce) - twoja nerki zdecydowanie bardziej potrzebuje matka piątki dzieci niż ty. W razie konieczności przeszczepia się każdy organ. Każdy. Tak więc życie w Jednostce wcale nie jest takie kolorowe, jakby się mogło zdawać. Nikt tam nie dożywa późnej starości.
   Do takiego właśnie miejsca trafia główna bohaterka Doritt. To waśnie razem z nią poznajemy ośrodek, jego mieszkańców i prawa nim rządzące. W normalnym społeczeństwie Doritt nie miała dzieci, ani mężczyzny, który w urzędzie poświadczyłby, że ją kocha, że jest potrzebna. Dlatego trafiła do Jednostki. I paradoksalnie to tu znalazła coś, co można nazwać szczęściem. Znalazła przyjaciół a nawet miłość, która zaowocowała. Wszystko to jednak przyszło za późno.

   "Jednostka" to najnowsza powieść dystopijna szwedzkiej autorki Ninni Holmqvist. W księgarniach książka ukaże się już dziś!

wyd.: Editio
stron  276
premiera 12.02.2019
tytuł oryginalny The UnitZa przedpremierową możliwość przeczytania książki dziękuję


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza