środa, 7 stycznia 2015

Skrawki błękitu - Lois Lowry

                                  6/10


   Na  "Skrawki błękitu"czekałam od momentu zakończenia "Dawcy". Okazało się jednak, że nie jest to kontynuacja zekranizowanej powieści. Mimo, iż jest zaliczana do cyklu Dawca stanowi ona osobną historię realiami zbliżoną tylko do pierwszej książki.

   Głowna bohaterka powieści nie ma w życiu lekko - jej ojciec umiera zanim Kira przychodzi na świat, gdy dziewczynka ma 2 sylaby choroba zabiera jej matkę. Dziecko zostaje niechcianą sierotą, jako że ma wykręconą nogę, przez co jest powolna i utyka nie przyda się społeczeństwu. Co więcej już w dniu narodzin powinna zostać wysłana na Pole, żeby tam zmarła jako jednostka niedoskonała. Matce udało się ją jednak ocalić, ale co teraz z nią będzie? O tym ma zadecydować Rada Opiekunów. 
   I nagle, jakby los się odwrócił - nie dość, że Kira może pozostać w wiosce, to odtąd będzie mieszkać w budynku Rady a nie w nędznej chacie, o wszystkie jej potrzeby zatroszczą się pomocni, a jej jedynym zadaniem będzie przejęcie pracy po matce - odnowienia, a później, z czasem zapełnienie pustych miejsc na Szacie Śpiewaka. 
Dziewczyna posiada bowiem niebywały talent do haftowania. 
W swoim nowym domu Kira poznaje Thomasa - chłopak jak ona jest sierotą i również ma ponadprzeciętny talent do rzeźbienia. On odnawia Laskę Śpiewaka. Ta dwójka ma małego przyjaciela, za sprawą którego zaczynają dostrzegać, że nie wszystko jest takie, na jakie wygląda.
   Kira odkrywa, że ona, Thomas i mała śpiewaczka tak naprawdę są więźniami, i w dużej mierze od nich zależy czy ludzie dowiedzą się prawdy o państwie, w którym żyją. O państwie, które od dziesięcioleci karmi ich kłamstwami i tak naprawdę nie liczy się z jednostką. 
   
   Czy młodzi ludzi dokonają zmiany, rewolucji w ich świecie? Czy zdobędą się na to, czy im się powiedzie?
Tego prawdopodobnie dowiemy się z kontynuacji książki zatytułowanej "Posłaniec", której polska premiera zapowiedziana została na ten rok.


wyd.: Galeria Książki
stron 296
wydanie I (19.11.2014)
tytuł oryginalny: Gathering Blue

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz