wtorek, 12 sierpnia 2014

Londyn NW - Zadie Smith


   Najnowsza książka Zadie Smith, "Londyn NW" to moje pierwsze spotkanie z tą autorką.
Wcześniej co nieco o pisarce słyszałam, o jej poprzednich książkach również, postanowiłam więc zapoznać się z jej tórczością. Przed przystąpieniem do lektury miałam pewne obawy - Smith trzeba (podobnie jak Murakamiego) "dobrze zacząć", tzn wybrać na początek odpowiednią książkę. Radzono mi "Białe zęby", ale jako że tej powieści nie miałam pod ręką, a "Londyn NW" owszem zaryzykowałam. I nie wiem czy słusznie. 


   Książka zbiera raczej dobre recenzje, lecz mnie nie urzekła. Nie chcę napisać, że jest zła, bo nie jest. Po prostu do mnie nie przemawia. 
   I wcale nie chodzi mi o styl,w jakim jest napisana. Przywykłam do dialogów pisanych w tekście kursywą, do zdań w połowie urwanych. Mnie nie porwała opowiedziana historia.    Spotkałam się z opinią, że książka jest o niczym. Nie, nie jest. Jest o życiu, o związkach, o wyborach... Brakuje mi w niej jednego - akcji. W moim odczuciu jest to opowiadanie o ludziach. Nie są zbyt interesujący, zabawni, ciekawi. Raczej zatrważająco normalni i przezroczyści. A to nie porywa, niestety. 

   Prawdopodobnie będę chciała przeczytać jeszcze "Białe zęby" lub "O pięknie", żeby sobie jakieś zdanie o autorce wyrobić. Może po prostu źle zaczęłam.

wyd.: Znak
stron 400
wydanie I (19.05.2014)
tytuł oryginalny: NW 


1 komentarz:

  1. Na pierwszą książkę polecam ''50 twarzy greya inspiruje''.
    http://zaczytana-aga.blogspot.com/2014/07/trylogia-e.html

    OdpowiedzUsuń