piątek, 21 lutego 2014

Zabić drozda - Nelle Harper Lee


   Ostatnimi czasy dorosłam do tego, aby czytać książki, które powszechnie uznane są za klasykę i powieści kultowe. Nigdy nie miałam wątpliwości, że "Zabić drozda" do takich kategorii należy.
Gdy już cudownym zrządzeniem losu książka wpadła mi w ręce zaczęłam czytać.
I się zdziwiwiłam. Spodziewałam się czegoś innego. Tak naprawdę nie wiem do końca czego - po prostu nie tego, co zostało mi podane.

   Książka została podzielona na dwie części - pierwsza skupia się wokół tajemniczego sąsiada głównych bohaterów Boo Radleya. Dzieciaki znając historię rodziny, boją się już samego domu Radley'ów; mimo to chcą się dowiedzieć czy Boo żyje i jak wygląda, dlatego też co chwila wymyślają jak go z domu wywabić.
   Druga część zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu. Pan Finch (ojciec bohaterów) broni oskarżonego o gwałt na białej dziewczynie Murzyna. W Ameryce lat trzydziestych nie jest to łatwe zadanie. Nie dość, że sam Atticus ma z tego powodu wiele nieprzyjemności (jest nazywany m.in. kochasiem czarnuchów), to oskarżony Tom Robinson z góry stoi na przegranej pozycji. I rzeczywiście - mimo, iż wszystkie dowody to tylko poszlaki, Robinson zostaje skazany na krzesło elektryczne za zbrodnię, której nie popełnił. Jedak słowo białego człowieka ma większą wartość.

   Książka w gruncie rzeczy podobała mi się, ale na ten inny sposób. Nie była to lektura, w której zatraciłabym się bez pamięci. Czytanie sprawiało  mi średnią przyjemność, ale musiałam dobrnąć końca, bo chciałam poznać zakończenie.
Wolę powieści z wartką, wciągającą akcją, nie żałuję jednak, że sięgnęłam po tę pozycję.

wyd.:   Rebis
stron   424
wydanie   I (2006)
tytuł oryginalny: To Kill a  Mockingbird
4 komentarze:

 1. Klasyka klasyki, też mam zamiar kiedyś poznać, jak wiele innych Wielkich książek :-) Wypada znać, po prostu ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja się jednak nie potrafię większością klasyków zachwycić jak inni. Wyjątek stanowi "Mistrz i Małgorzata"

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę i ja kiedyś przeczytać ten klasyk :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przez ciebie chyba będę musiała iść do księgarni ;D
  Zapraszam http://wkrainie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń