piątek, 19 sierpnia 2022

100 najodważniejszych polskich piosenek - Jakub Krzyżański, Marcin Mieszczak

 8/10


    Chciałam Wam dziś przedstawić książkę inną niż wszystkie dotychczas. „100 najodważniejszych polskich piosenek” to przekrój przez rodzimą muzykę rozrywkową ostatnich kilkudziesięciu lat.


Mieczysław Fogg, Zbigniew Wodecki, Krystyna Prońko, Daria Zawiałow, Maciej Maleńczuk czy Mata to tylko niektórzy wykonawcy, którzy znaleźli się w tym zbiorze (jest też kilku takich, o których nigdy nawet nie słyszałam).
Każdy z nas zapewne zna piosenki - sztandary: Psalm stojących w kolejce, Mury, Chcemy być sobą... Ale są tu też tytuły, które mnie bardzo zaskoczyły; Mezo i Ważne koło Dziwny jest ten świat - serio?

    Jak udowadniają autorzy - utwór może być odważny na wiele sposobów; tekst może nie spodobać się władzy lub kolegom z branży, podobnie teledysk czy występ na żywo. A o czym są odważne piosenki? O chorobie alkoholowej, przemocy domowej, polityce, zakazanej miłości.
Jakub Krzyżański i Marcin Mieszczak oprócz swoistej analizy tekstów utworów przeprowadzili też rozmowy z ich twórcami i pytali o to, w jakich okolicznościach powstał dany kawałek, czy takiego odbioru się spodziewali itp.

    Warto zwrócić uwagę na fakt, że książka jest bardzo porządnie wydana. Twarda oprawa, tasiemka zakładkowa, dobry papier. Jest jedna rzecz, której mi tutaj brakowało: pełnego tekstu opisywanej piosenki. Pojawiają się fragmenty, jednak całość moim zdaniem lepiej by się sprawdziła. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz