czwartek, 25 maja 2023

"Tysiąc mózgów w twojej głowie. Nowa teoria inteligencji" Jeff Hawkins

 7/10


    Mózg jest naszą największą tajemnicą, a bez niego nie moglibyśmy istnieć. Naukowcy bezustannie prowadzą badania nad tym najważniejszym organem. Jeff Hawkins w swojej książce "Tysiąc mózgów w twojej głowie. Nowa teoria inteligencji" odkrywa przed czytelnikami rąbek tajemnicy... i to całkiem spory rąbek.

     Na pewno każdy wielokrotnie zastanawiał się nad tym jak funkcjonuje mózg. A gdyby tak zgłębić teorię tysiąca mózgów? Wiadomo, że w czaszce mamy tylko jeden, ale wiedza na każdy temat rozproszona jest w tysiącu uzupełniających się modeli. O tym można przeczytać w pierwszej części książki. Ponadto dowiecie się, że mamy stary mózg i korę nową oraz co to dla nas oznacza. Jeśli nie macie pewności, co to znaczy być inteligentnym, to po lekturze nie będzie już żadnych wątpliwości.

     Część druga w całości poświęcona jest sztucznej inteligencji. Autor odpowiada na nurtujące ludzkość pytania, między innymi czy należy obawiać się skutków tych badań i czy roboty zniszczą naszą cywilizację. Natomiast w ostatniej części książki (według mnie najciekawszej) przeczytacie o tym, jaka przyszłość czeka ludzkość, co można zrobić, żeby ślad po nas nie zaginął i całkiem sporo o wszechświecie.

     Ależ to wszystko było ciekawe, a przede wszystkim przystępnie napisane! Ja, totalna laiczka, nie miałam problemów z odnalezieniem się w opisanej przez Jeffa Hawkinsa nowej teorii inteligencji. A jaka się teraz czuję mądra! Warto było poświęcić czas tej książce.

     Polecam z całego serca "Tysiąc mózgów w twojej głowie. Nowa teoria inteligencji". Na pewno nie będziecie się nudzić i zrozumiecie wiele swoich zachowań, za które możemy obwiniać mózg. Czytajcie!

Wydawnictwo Znak

Stron 400

Tytuł oryginału: A Thousand Brains: A New Theory of Intelligence

1 komentarz:

  1. Nie miałam jeszcze okazji przeczytać tej książki, a temat mózgu od zawsze mnie fascynował, dlatego koniecznie muszę po nią sięgnąć :)

    OdpowiedzUsuń