czwartek, 27 stycznia 2022

Latarnicy - Emma Stonex

 6/10    Czym kierujecie się przy wyborze lektury? Recenzjami, poleceniami znajomych, rekomendacjami blogerów książkowych? 
Ja często decyduję się na książkę, po zapoznaniu się z blurbem. Tak było też w przypadku bestsellerowej powieści „Latarnicy” zamówionej w księgarni TaniaKsiążka.pl     

    Latarnie morskie nigdy jakoś szczególnie nie zaprzątały mojej uwagi, traktowałam je jako część nadmorskiego krajobrazu, atrakcje turystyczne. Nigdy nie myślałam o tym, że niegdyś pracowali tam ludzie. I, o ile w latarniach lądowych mieli oni możliwość kontaktu z innymi ludźmi, o tyle w przypadku latarni usytuowanych na pełnym morzu, skazani byli na całkowitą izolację od normalnego świata. I właśnie taką latarnią była Maiden Rock, na której toczy się akcja tej książki.  
Już na początku opowieści wiemy, że w 1972 roku z latarni u wybrzeży Kornwalii zniknęła trójka latarników. Latarnia zamknięta była od wewnątrz, zegary zatrzymały się na godzinie 8.45 a ciał mężczyzn nigdy nie odnaleziono. Krążyły rozmaite historie na ten temat, nawet te najbardziej nieprawdopodobne (jak porwanie przez UFO). Po dwudziestu latach od zniknięcia latarników sprawą zaczyna się interesować pisarz marynista. Postanawia spotkać się z kobietami, które do dziś nie wiedzą, co się stało z ich mężami. I tak na jaw wychodzą skrywane tajemnice, żale i niedopowiedzenia, które mogły doprowadzić do tragedii. 

    Książka podzielna jest na dwie przeplatające się ze sobą części - 1972 i 1992. W jednej towarzyszymy latarnikom na wieży, czytamy ich dzienniki, podpatrujemy życie w izolacji. W drugiej części poznajmy pozostałe na lądzie żony, przeżywamy ich emocje, poznajemy sekrety. 
    „Latarników” czyta się całkiem przyjemnie, nie ma problemu z wciągnięciem się w opowieść, napisana  jest bez zbędnych dłużyzn. Nie jest to relacje ze  zniknięcia trzech mężczyzn. To raczej opowieść o tym, jak izolacja, zamknięcie i ograniczenie wpływa na psychikę człowieka i do czego może doprowadzić. 
Mnie ta książka nie urzekła. Nie twierdzę jednak, że była zła - po prostu kolejna pozycja do przeczytania i zapomnienia. 

Tę  książkę i wiele innych nowości znajdziecie w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.


wyd.: Echa
stron 368
tytuł oryginalny: The Lamplighters

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz