czwartek, 27 listopada 2014

Wybór Ireny - Remigiusz Grzela


Irena Gelblum - łączniczka Żydowskiej Organizacji Bojowej. 
Irena Waniewicz -  dziennikarka.
Irena Conti Di Mauro - włoska poetka, tłumaczka literatury. 
Trzy kobiety, trzy życiorysy, jedna osoba.

   W swojej najnowszej książce Remigiusz Grzela przybliża czytelnikowi postać Ireny Gelblum, kobiety w czasie wojny biorącej udział w powstaniu warszawskim, nieustraszonej łączniczki ŻOBu, która uratowała niejedno ludzkie życie. Z czasem kobieta ta znika, a w jej miejsce pojawia się Irena Waniewicz - dziennikarka, która całkowicie odcina się od dawnych znajomości i wydarzeń. Ona z czasem też rozpływa się, a na scenę wkracza włoska poetka Irena Conti Di Mauro. I tą osobą zostaje aż do śmierci. 

   Życie Ireny  Geblum było niecodzienne, podobnie jak jej dobrego znajomego Marka Edelmana. Jednak o Edelmanie wszyscy słyszeli, nie ma problemu, żeby  zapoznać się z historią, która go ukształtowała i wpłynęła na jego życie. Z Ireną jest zupełnie inaczej. Grzela nie miał łatwego zadania starając się odtworzyć jej losy. Archiwa świeciły pustkami, teczki został zniszczone. Dlaczego kobieta, która ratowała życie innym usilnie starała się zniknąć? Tak bardzo ukrywała się przed dawnym życiem, że nawet jej córka nie wiedziała, kim tak naprawdę była matka. 

   "Wybór Ireny" Remigiusza Grzeli to wciągająca, fascynująca książka. To nie tylko biografia niezwykłej, silnej kobiety lecz także spojrzenie na losy kraju i narodu zmagającego się z powojenną codziennością. 

wyd.: PWN
stron 352,
wydanie I (październik 2014)

Za możliwość poznania Ireny Gelblum dziękuję wydawnictwu2 komentarze:

  1. Brzmi ciekawie, chętnie przeczytam. I okładka bardzo ładna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niedawno miałam przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Remigiuszem Grzelą promującym tę książkę, na którym autor przekonał mnie do jej zakupu. I nie żałuję, bo to naprawdę świetna książka!

    OdpowiedzUsuń